Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce, przeprowadzonych w październiku 2023 roku, przyniosły wiele zmian w składzie Sejmu. Po długotrwałym procesie liczenia głosów przez Państwową Komisję Wyborczą, ogłoszono ostateczne wyniki, które wyraźnie wpłyną na układ sił w parlamencie. Zgodnie z przeliczeniami, do Sejmu dostanie się pięć partii, a Prawo i Sprawiedliwość, choć wygrało wybory, utraci znaczącą liczbę mandatów.

Wyniki wyborów – Pięć partii w nowym Sejmie

Według ogłoszonych wyników, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobyło 35,38 proc. głosów, co przekłada się na 194 mandaty w Sejmie. Kolejną siłą polityczną będzie Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 30,70 proc. głosów i 157 mandatami. Trzecia Droga, nowy gracz na polskiej scenie politycznej, zdobyła 14,4 proc. głosów, co przekłada się na 65 mandatów. Na kolejnych miejscach znalazły się Lewica z 8,61 proc. głosów i 26 mandatami oraz Konfederacja z 7,16 proc. głosów i 18 mandatami.

Zmiany w układzie sił – Kto traci, a kto zyskuje?

Porównanie wyników wyborów z 2023 roku do wyników z 2019 roku pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość znacząco traci na swojej pozycji. Partia ta utraciła 41 mandatów w nowym Sejmie w porównaniu do poprzedniego składu parlamentu. Drugim przegranym nowego rozdania jest Lewica, która będzie miała klub pomniejszony o 23 posłów.

Największy wzrost w porównaniu do wyników z 2019 roku odnotowała Trzecia Droga, zyskując 30 mandatów w nowym Sejmie. Koalicja Obywatelska również zwiększyła swoją reprezentację o 23 osoby w porównaniu do poprzednich wyborów.

Konfederacja, mimo że odnotowała niewielki wzrost poparcia, umożliwiła sobie powstanie w Sejmie klubu parlamentarnego, co jest istotnym krokiem dla tej formacji. Do tej pory, ze względu na liczbę posłów poniżej 15, Konfederacja tworzyła jedynie koło parlamentarne.

Układ sił w nowym Sejmie

Zgodnie z ogłoszonymi wynikami, Zjednoczona Prawica, czyli sojusz Prawa i Sprawiedliwości oraz Suwerennej Polski, nie ma większości nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją. Przewagę w Sejmie mają obecnie partie opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, które łącznie dysponują 248 mandatami.

Wyniki tych wyborów zmieniają polityczny krajobraz Polski i otwierają nowe możliwości i wyzwania dla wszystkich partii. Nowy Sejm będzie musiał stawić czoła różnym problemom i wyzwań, a rozkład sił w parlamencie będzie miał istotny wpływ na kształtowanie przyszłej polityki w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.