W związku ze śmiercią papieża Franciszka, prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień jego pogrzebu — sobota, 26 kwietnia 2025 roku — będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. Informację przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski. Podkreślił on, że rozporządzenie w tej sprawie wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera Donalda Tuska, do którego dokument ma niebawem trafić.
Obowiązki żałobne i udział w pogrzebie
Wojciech Kolarski poinformował, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego. W ramach żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu na budynkach publicznych i instytucjach państwowych. Zwyczajowo odwoływane są również imprezy masowe oraz wydarzenia rozrywkowe, choć nie jest to obowiązkowe — decyzję w tej sprawie mogą podejmować premier lub wojewodowie.
Międzynarodowy wymiar żałoby
Polska dołącza do grona krajów, które ogłosiły żałobę narodową po śmierci papieża. Wcześniej uczyniły to Hiszpania i Portugalia (trzy dni żałoby), Malta (dwa dni), a także Włochy (pięć dni). W Argentynie — ojczyźnie papieża — żałoba potrwa tydzień. Inne kraje, które zdecydowały się na ten krok, to m.in. Panama, Kostaryka, Liban i Timor Wschodni.
Przypomnienie o śmierci papieża
Ojciec Święty zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia, o godzinie 7:35 rano, po ciężkiej walce z obustronnym zapaleniem płuc. Odszedł dzień po udzieleniu błogosławieństwa Urbi et Orbi, co było jego ostatnim publicznym wystąpieniem. Oficjalny komunikat medyczny wskazał jako przyczyny śmierci udar mózgu, śpiączkę i niewydolność krążeniową.
Ostatnie dni pontyfikatu
Mimo choroby papież starał się pozostać blisko wiernych. Nawet w Wielki Czwartek odwiedził więzienie, a w Niedzielę Wielkanocną pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra. Ku zaskoczeniu zgromadzonych, przejechał też plac św. Piotra papamobile, pozdrawiając pielgrzymów. Był to jego ostatni gest miłości wobec wiernych z całego świata.