Malarstwo Zbigniewa Strzyżyńskiego w ROK

28 września w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury miała miejsce wystawa malarstwa Zbigniewa Strzyżyńskiego. Licznie zgromadzona na wernisażu publiczność mogła podziwiać prace bardzo odważne, w których dominującą tonację stanowi błękit.

Obrazy Zbigniewa Strzyżyńskiego to rewelacyjne spojrzenie autora na osobliwości całej przestrzeni malarskiej. Spod zdecydowanych kolorów indygo, błękitu pruskiego, paryskiego, Rembrandta i zwykłej ultramaryny, pomieszanych z kobaltem, ale także szmaragdów i nawet sepii z odrobiną bieli, wyłania się jakaś magiczna przesłanka formy: jakby nikłej architektury zabudowań, wiejskiego pejzażu z drzewami lub wieżyczek kościelnych. Do jej podkreślenia autor stosuje półtony farb i żółcienie, które relatywnie harmonizują całość kompozycji na zasadzie przeciwległości barw.

Zbigniew Strzyżyński urodził się w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Politechnikę Warszawską, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki – autora m.in. radzyńskiego pomnika Niepodległości), a także studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. Jest nauczycielem w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. W swoim dorobku ma liczne realizacje rzeźbiarskie, m.in. we współpracy ze Stanisławem Strzyżyńskim: ławeczkę Bolesława Prusa, pomnik Maksymiliana Kolbe w Nałęczowie, Chrystusa Zbawiciela w Warszawie oraz hrabiny Marii Resseguier w Nisku (współpraca Andrzej Oboz). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Polskiego Stowarzyszenia Pastelistów, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz artystycznej Grupy Kontrast.

Materiał: Robert Mazurek ROK Radzyń Podlaski

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.