„25 Lat Parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim” – książka Adama Szulika

Z okazji Jubileuszu 25-lecia powołania do życia parafii pw. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim ukazała się publikacja poświęcona historii międzyrzeckiej parafii.
Autorem tego 318-stronicowego kompendium wiedzy o dziejach parafii jest mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego – Pan Adam Szulik.

Książka zawiera opisy wszystkich stowarzyszeń istniejących przy parafii, uroczystości jakie się odbywały, demografię parafian i inne ciekawe wiadomości.

Publikacja ta jest godna zainteresowania i polecenia. Zachęcamy wszystkich do jej nabycia.

Tekst: MM51

Od autora:

Urodziłem się 30 lipca 1957 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Sakramentu Chrztu Świętego udzielił mi 4 sierpnia 1957 roku w kościele Świętego Józefa w Między­rzecu Podlaskim Ksiądz Piotr Kryński. Pierwszą Komunię Świętą przyjąłem 22 maja 1966 roku z rąk Księdza Henry­ka Majewskiego. Ksiądz Zdzisław Młynarski przygotował mnie do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, a udzielił go Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Mazur w 1972 roku.

Sakrament Małżeństwa — 27 kwietnia 1985 roku — przyjąłem z rąk Księdza Kazimie­rza Korszniewicza. To są moje korzenie chrześcijańskie wiążące mnie z Międzyrzecem Podlaskim.

30 października 1999 roku zamieszkałem wraz z rodziną na terenie Parafii Chry­stusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim i dzięki Księdzu Stefanowi Karwowskiemu zaangażowałem się w życie Wspólnoty parafialnej.

W roku 2018 — poprzedzającym rok Jubileuszu 25-lecia Parafii — z Proboszczem Księdzem Jerzym Domańskim omówiłem propozycję napisania książki. Świadomy byłem bogactwa działań Kapłanów i Parafian, dlatego myśl niniejszej publikacji przy­świecała mi od pewnego czasu i dojrzewała wraz ze zbliżającym się Jubileuszem.

Z zapałem wziąłem się do pracy. Powstał plan książki. Zamierzałem udokumen­tować przede wszystkim postawy ludzi i ich zaangażowanie w życie Wspólnoty para­fialnej. Starałem się przedstawić ważne wydarzenia, znaczące daty, utrwalić dla potom­nych imiona i nazwiska niezłomnych Duszpasterzy, oddanych Pracowników Parafii, a także Parafian o wielkich sercach. W książce umieściłem również praktyczne rady i wymagania dotyczące Sakramentów Świętych i porządku Mszy Świętych oraz nabo­żeństw Ciekawym zestawieniem mogą być wizytacje Księży Biskupów z ich krótką prezentacją. Wymownym uzupełnieniem treści książki jest, moim zdaniem, obszerna relacja fotograficzna prezentująca kościół, jego otoczenie, a także ludzi, którzy tę Parafię tworzyli i tworzą obecnie.

W pracy nad książką pomogła mi niewątpliwie funkcja prezesa Akcji Katolickiej Parafii Chrystusa Króla, którą pełnię od 2003 roku, oraz funkcja sekretarza Towarzy­stwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim Z zamiłowania jestem regionalistą, dokumentalistą i miłośnikiem przyrody.

Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tego opracowania, a zapewne i braków w dokumentacji, dlatego liczę na trafne uwagi Czytelników, które posłużą uzupełnie­niom w kolejnych wydaniach.

Mam nadzieję, że książka dostarczy Czytelnikom religijnych refleksji jako podzię­kowania dobremu Bogu i ludziom za powstanie i rozwój Parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim.

                                                                                                                                              Szczęść Boże!

                                                                                                                                                           Adam Szulik

 

 

 

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.