Polski Chór „ZGODA” z Brześcia zaśpiewa w Międzyrzecu

Poseł na Sejm RP Marcin Kamil Duszek oraz Parafia pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim serdecznie zapraszają na Patriotyczny Koncert w wykonaniu Chóru Zgoda z Brześcia. Koncert odbędzie się 29 czerwca (sobota) o godz. 18.45 po Mszy św. wieczorowej w Kościele pw. św. Mikołaja przy ul. Łukowskiej 6. 

Polski Chór „ZGODA” powstał w 2000 roku i działa obecnie przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. 

Chór wykonuje koncerty w kościołach katolickich na imprezach dla społeczności polskiej w Brześciu, na festiwalach i przeglądach polonijnych, w otwartych placówkach w mieście podczas Dnia Miasta.  Brał udział w Festiwalu Pieśni Polskiej w Pińsku, w festynie “Podlaskie Wspomnienia” w Serpelicach. W latach 2000, 2007, 2010 uczestniczył w Spotkaniach Chórów Polonijnych w Koszalinie.  W latach 2007, 2009, 2011 brał udział w Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, a także w obchodach Dni Kultury Kresowej w Białymstoku i uczestniczył w I Festiwalu Muzyki Młodego Pogranicza w Wisznicach. W roku 2011 Chór „ZGODA” dał występ na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

24 kwietnia 2014 r. po raz pierwszy chór wystąpił w Filharmonii Brzeskiej z programem składającym się z utworów polskich kompozytorów. Sala była wypełniona po brzegi! Na koncercie obecni byli Konsul Generalna RP w Brześciu Anna Nowakowska wraz z delegacją konsulatu, przedstawiciele polskich organizacji Brześcia oraz harcerze DH im. R. Snarskiego.

17 stycznia 2015 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie Polski Chór „ZGODA” z Brześcia zdobył 3 miejsce. Oprócz tego uczestniczył w obchodach 150. rocznicy stracenia ostatniego powstańca styczniowego ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim. Chór wystąpił podczas Dnia Miasta na otwartej placówce pod pomnikiem tysiąclecia w Brześciu.

W Warszawie w 151. rocznicę stracenia Rządu Narodowego wykonał pieśni Powstania Styczniowego w Cytadeli obok X Pawilonu podczas otwarcia rzeźb upamiętniających członków Rządu Narodowego.

Wspaniałe koncerty Chóru odbyły się także w Bibliotece Miejskiej w Sokołowie Podlaskim,  na Zamku w Lublinie, w Białej Podlaskiej, w katedrze Św. Jana w Warszawie oraz pod Pałacem  Prezydenckim. Artyści zdobyli także 2 miejsce na Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej Sacrosong w Otwocku.

W repertuarze Chóru znajdują się pieśni patriotyczne, religijne oraz popularne, wykonane na wiele głosów bez akompaniamentu m.in.: “Modlitwa do Bogarodzicy”; utwory patriotyczne m.in.: „Rota” F. Nowowiejski; utwory na różną okazję – „Krakowiak” S. Moniuszko,  “Modlitwa o pokój” Norbert Blacha“, Ave Maria II” Marek Jasiński, „Boże, coś Polskę”, „Pieśń Konfederatów Barskich”; utwory patriotyczne m.in.: Polski hymn narodowy w oprac. K. Sikorski i W. Raczkowski, “Rota” F. Nowowiejski“, „Gaude Mater Polonia”, „Polonez Oginskiego”, „Polesia czar”; utwory na różne okazje (“Krakowiak” S. Moniuszko,“Beskidzki harnasiu” muz. J. Maklakiewicz, sł. I. Gałczyński, “Polskie kwiaty” M. Nazaretanka, „Przylecieli sokołowie” muz. St. Moniuszko sł. Jan Czeczot, „Dumka na dwa serca” muz. K. Dębski aranż .G. Miśkiewicz, “Wesele sieradzkie” K.S. Prosnak, “Kupalinka” (białoruska ludowa) oraz inne rosyjskie, białoruskie, polskie ludowe pieśni i kolędy.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.