Uważaj w upały!

Mamy lato, nadeszła pora wakacji i urlopów. Chętnie spędzamy czas poza domem, wygrzewamy się na słońcu w upalne dni. Jednak gdy temperatura zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza, musisz pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze – pij więcej wody!

Podczas upałów, gdy mocniej się pocisz, tracisz też więcej wody. Nie dopuść do odwodnienia – organizm potrzebuje więcej płynów niż zwykle.  Nie czekaj do momentu, aż poczujesz pragnienie! Co 2-3 godziny wypij szklankę wody. W upały unikaj też słodkich napojów i alkoholu, bo te zamiast nawadniać organizm, przynoszą odwrotny efekt!

Po drugie – odpowiednie ubranie

W upalne dni organizm walczy o utrzymanie stałej temperatury ciała. Zadbaj o to, by odpowiednio się ubrać. Noś lekkie, przewiewne ubrania typu luźna sukienka czy też przewiewna koszula.  Wówczas będzie ci nie tylko chłodniej chłodniej, ale też zabezpieczysz skórę przed nadmierną dawką promieniowania słonecznego.

Po trzecie – szukaj chłodu

W miejscu, w którym nie ma słońca można również dostać udaru. Przyczyną udaru nie jest sama ekspozycja na promienie słoneczne, a przegrzanie organizmu np. przebywając w dusznym, gorącym pomieszczeniu lub też nadmierny wysiłek fizyczny w upalne dni.

Po czwarte – schładzaj się pod prysznicem

Przebywając w domu weź letni prysznic. Przebywając w pracy pamiętaj aby schładzać ręce, kark i twarz letnią wodą. Możesz też wykorzystać wodę w sprayu. Nie tylko pomożesz organizmowi w walce z temperaturą, ale poczujesz się rześko i świeżo.

Po piąte – pamiętaj o kremie z filtrem i nakryciu głowy

Jeśli zamierzasz spędzić czas na zewnątrz, pamiętaj o zabezpieczeniu skóry odpowiednim kremem z filtrem oraz nakryciu głowy. Ochroni cię to przed poparzeniami słonecznymi a także przed udarem słonecznym, czerniakiem, groźnym nowotworem skóry.

Po szóste – zadbaj o innych

W upalne letnie dni najbardziej narażone są osoby starsze, schorowane oraz dzieci. Jeśli blisko ciebie znajdują się takie osoby, to podczas upałów otocz je szczególną opieką i uwagą. Nie zostawiaj również nikogo w zamkniętym samochodzie, choćby na chwilę! Ta uwaga dotyczy zarówno ludzi jak i zwierząt!

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.