Piknik rodzinny „Obudź w dziecku myśl techniczną”

Dnia 11 maja 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej został przygotowany Piknik rodzinny pn. „ Obudź w dziecku myśl techniczną”.

Swoją obecnością imprezę uświetnili: Prezydent Miasta Biała Podlaska – Michał Litwiniuk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Stanisław Romanowski oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty o/Biała Podlaska – Małgorzata Kiec. Piknik przygotowano w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich stanowiących część kampanii europejskiej #EUinmyregion.
Jest to największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu, a Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 może pochwalić się realizacją (w chwili obecnej) 3 projektów unijnych na łączną wartość ok. 7,8 mln zł. (2 z nich to projekty prowadzone przez Urząd Miasta Biała Podlaska).
Kształcenie myślenia i umiejętności technicznych to ważne zadanie już od najmłodszych lat. Dużą rolę w ich rozwijaniu odgrywa rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych i technicznych dostosowanych do poziomu rozwoju dziecka. Zgodnie z tymi założeniami w programie Pikniku rodzinnego znalazły się gry i zadania usprawniające procesy myślowe dzieci, kształtujące ich wyobraźnię oraz umiejętności manualne, a także rozwijające kreatywność. Impreza była też okazją zaprezentowania nowoczesnych urządzeń technicznych wykorzystywanych m.in. w szkole.
Jedną z atrakcji tego dnia był profesjonalnie wykonany „makijaż” twarzy. Wszyscy obecni mogli również aktywne spędzić czas wolny na boisku szkolnym, biorąc udział w konkurencjach sportowych.
W przygotowanie i zrealizowanie przedsięwzięcia zaangażowali się nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 przy współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy oraz Medycznym Studium Zawodowym w Białej Podlaskiej.

 

Materiał: Ewa Toczek ZSZ Nr 2 Biała Podlaska
Opracowanie tekstu: Iwona Kuzawińska

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.