Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego i piknik patriotyczno-wojskowy

12 maja w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – drugiego takiego pomnika w Polsce, wykonanego w skali 1:1.
Uhonorowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości w formie pamiątkowej ławeczki to pomysł Posła Marcina Duszka, który zrodził się na jednym ze spotkań u księdza Józefa Brzozowskiego – dziekana międzyrzeckiej parafii pw. św. Mikołaja.

Ksiądz objął honorowym patronatem całą inicjatywę, a także odpowiedzialność za fundusze. Do pomocy włączył się także mec. Arkadiusz Janus.
Piknik wojskowo-patriotyczny, który odbył się w maju 2018 roku zapoczątkował zbiórkę pieniędzy na pomnik. Uroczyste odsłonięcie pomnika również zakończy się  piknikiem.

W dniu 12 maja o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźby.  Poprzedzi je msza, która odprawiona zostanie o godz. 12.15 w kościele pw. św. Mikołaja.
W uroczystości weźmie udział Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Następnie odbędzie się piknik patriotyczno-wojskowy z prezentacją sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Przyznać wypada, że to jedyna okazja podczas, której mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego i okolic będą mieli możliwość zapoznać się z pracą służb mundurowych, tj. Służby Więziennej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia, Nadleśnictw, Inspekcji Transportu Drogowego itd.
Można powiedzieć, że to taka namiastka „nocy muzeów” w naszym mieście.

Również Fundacja DKMS zaprasza wszystkich chętnych, którzy zechcą pomóc, by dołączyli do bazy dawców szpiku kostnego.

Wskazać wypada, iż pierwotny termin odsłonięcia pomnika zaplanowano na 11 listopada 2018 roku. Niestety z uwagi na ilość zamówień w pracowniach, a także brak wystarczających środków finansowych, nie udało się zrealizować przedsięwzięcia w przewidzianym czasie. Inicjatorzy przekazują, iż we wskazanym okresie pracownie przeżywały prawdziwe oblężenie, co pociągnęło za sobą wzrost cen materiału i usług.

Postać Józefa Piłsudskiego została wykonana z brązu. Przedstawia marszałka siedzącego na ławce i podpierającego się o szablę. Projektantem i wykonawcą rzeźby jest Robert Sobociński z Poznania – autor m.in. Złotego Ułana w Kałuszynie, pary prezydenckiej w Białej Podlaskiej, Henryka Sienkiewicza Łukowie.

Koszt projektu, odlewu postaci oraz wykonania ławeczki sfinansowany został z datków mieszkańców oraz sponsorów, Posła Marcina Kamila Duszka oraz mecenasa Arkadiusza Janusa.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.