Rada Społeczna zadecydowała

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Obecni na zebraniu członkowie poddali pod głosowanie istnienie oddziału ginekologicznego i położniczego. Jednak głosowanie to miało jedynie charakter opiniodawczy. To Rada Powiatu zdecyduje o przyszłości szpitala. 

Piątkowe posiedzenie odbyło się bez udziału kamer, tak zadecydowali gospodarze. Dyrektor szpitala przyznał, że decyzja należy do Rady Powiatu, która podejmie ostateczną decyzję, umywając tym samym ręce od odpowiedzialności, natomiast Starosta zapowiedział kolejne zebranie Rady Społecznej unikając rzeczowej odpowiedzi na pytanie o likwidację oddziałów.

Jednoznacznie jednak po zakończonym posiedzeniu wypowiedział się Poseł Marcin Duszek, który od początku broni stanowiska utrzymania oddziałów i jako jedyny sprzeciwił się na ostatnim posiedzeniu ich likwidacji.

-Strategia PSL-u, aby niszczyć to, o co walczyli mieszkańcy, pracownicy szpitala przez wiele lat, dzisiaj stała się faktem. Rada powiatu bialskiego na najbliższej sesji będzie pochylała się nad wprowadzeniem planu naprawczego szpitala, czyli planu wygaszenia oddziałów w życie. Dyrektor oraz Starosta powiedzieli dziś wyraźnie pacjentkom, że nie ma możliwości, aby szpital posiadał oddział ginekologiczno- położniczy i nie stać go na  świadczenie tych usług pacjentkom – powiedział Poseł Marcin Duszek.

Na dzisiejszej Radzie pani dr Urszula Grzyb wskazała niepokojące i wielkie rozbieżności w statystykach i bilansach, przedstawianych przez Dyrekcję. Pan Dyrektor Zaniewicz przedstawiał liczby zbiorcze wszystkich oddziałów. Okazało się, że bazujemy na niedokładnych analizach i bilansach, a prawie wszystkie oddziały przynoszą znaczne straty. Między innymi oddział rehabilitacyjny czy pediatryczny. Jak zatem możemy mówić o dobrym zarządzaniu? Dzisiejszy plan, który został utajniony w czasie wyborów samorządowych został poddany pod opiniodawcze głosowanie. PSL, Dyrekcja, a także wieloletni Poseł i Marszałek Franciszek Jerzy Stefaniuk zagłosowali za likwidacją. Wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość oraz Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego byli przeciwni wdrożeniu programu naprawczego, który zakłada likwidację oddziałów – dodał Poseł Duszek.

Ginekolog dr Andrzej Barszczewski powiedział wprost, że decyzje, które zapadły dzisiaj są niekorzystne, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla oddziału, który jest oddziałem strategicznym.

Kobiety powinny rodzić jak najbliżej domu i swoich bliższych. Wiadomo, że wiele szpitali ma problemy, ale sytuacja w kraju się zmienia i będzie coraz lepsza, biorąc pod uwagę, że nakłady będą większe sytuację tę można przetrwać. Rada Powiatu przegłosuje teraz zaopiniowaną decyzję i w którymś momencie oddział zostanie zamknięty. Myślę, że skutkiem będzie powolna degradacja całej tej placówki. Kolejne oddziały czeka to samo, to tylko kwestia czasu, a taka polityka nie wróży niczego dobrego. Liczby wskazały, że każdy oddział ponosi duże straty, nie tylko oddziały ginekologiczny i położniczy. Poza tym trudno mówić o przynoszeniu przez szpital dochodów, bo nie jest to fabryka ciastek. W Białej Podlaskiej czekają na pacjentki wyłącznie kolejki – zakończył Doktor Barszczewski.

Author: Magdalena Zaniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.