Pierwszy Dzień Wiosny w bialskiej komendzie

Bialska komenda otworzyła swoje drzwi na przyjęcie niecodziennych gości. W związku z obchodami „I Dnia Wiosny” funkcjonariusze zaproponowali dzieciom ciekawą alternatywę dla „zwyczajowych wagarów”. Poza zwiedzaniem budynku mundurowi przygotowali dla uczniów szereg atrakcji. Jedną z nich była wystawa historycznego umundurowania i wyposażenia Policji i Polskich Sił Zbrojnych m.in. z okresu z II RP i Dwudziestolecia międzywojennego, przygotowana w związku z obchodami 100 rocznicy powstania Policji Państwowej.

Dzień Wagarowicza to jedno z ulubionych „świąt” wszystkich uczniów. Właśnie tego dnia pozwalają sobie  na dzień poza szkołą, wbrew woli pedagogów i rodziców. Coraz częściej jednak „Dzień Wagarowicza” świętuje się pod opieką pedagogów, gdzie w miejsce lekcji organizowane są dla uczniów zajęcia rozrywkowe.

Bialska komenda już od wielu lat włącza się w tą inicjatywę organizując Dzień Otwarty. W tym roku z zaproszenia skorzystało około sto pięćdziesięcioro dzieci, które pod opieką pedagogów zostały oprowadzone po budynku przez funkcjonariuszy Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej  Nieletnich i Patologii. Poza zwiedzaniem komendy na uczestników czekało mnóstwo atrakcji.

Na grupy które zgłosiły chęć przyjścia do bialskiej komendy czekała dodatkowa atrakcja. Z okazji „100-lecie powstania Policji Państwowej funkcjonariusze przygotowali wystawę historycznego umundurowania Policji i Polskich Sił Zbrojnych. Każde spotkanie rozpoczęło się rysem historycznym naszej formacji, który przedstawił Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Białej Podlaskiej mł. insp. Andrzej Antoniewski.

Poza historią Polskiej Policji, Pan Komendant opowiedział również o szczegółach dotyczących samej wystawy i znajdujących się na niej eksponatach, wśród których można było obejrzeć m.in. hełm Adrian wzór 15 typu francuskiego, hełm Stahlhelm wzór 16 tzw. rogacz, pistolet Mauser 1910 kal. 6.35- etatowa broń policji państwowej, przede wszystkim korpusu kobiet, rewolwer Nagant wzór 1895, pistolet Vis z 1938 r. Na przygotowanej przez funkcjonariuszy wystawie można było obejrzeć  również m.in.: oryginalny mundur żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza  oraz replikę umundurowania posterunkowego Policji Państwowej. Część eksponatów  udostępniona została dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej w Radzyniu Podlaskim.

W trakcie wczorajszego spotkania „mali goście” dowiedzieli się jak wygląda codzienna praca funkcjonariuszy. Mogli również obejrzeć wykorzystywany przez nich sprzęt oraz przymierzyć niektóre jego elementy. Nie zabrakło również oglądania z bliska walizki technika kryminalistyki i „praktycznej lekcji” dotyczącej zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Wiele emocji przyniosła najmłodszym uczestnikom możliwość obejrzenia policyjnych pojazdów. Każde dziecko chciało usiąść za kierownicą radiowozu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Uczniowie spotkali się również z przewodnikiem psa służbowego oraz jego pupilem.

Przez cały wczorajszy dzień w bialskiej komendzie słychać było gwar i śmiech małych gości.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.