Malarstwo Jolanty Kuśmierz w Radzyńskim Ośrodku Kultury

Figura ludzka i relacje międzyludzkie – to główne tematy malarskich rozważań Jolanty Kuśmierz, artystki, której wernisaż wystawy miał miejsce 15 marca w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Artystka za pomocą skąpej palety barw, składającej się głównie z błękitów, czerni i odcieni szarości chce zburzyć ustalony, logiczny porządek i wywołać u odbiorcy skrajne emocje, które zainspirują go do rozważań nad nieoczywistą i skomplikowaną strukturą jaką jest człowiek.

Jej prace to surrealistyczne wizje, gdzie postaci prowadzą dialog bez słów, przenikają się  i nakładają się na siebie w różnych zestawieniach. Charakteryzuje je wyraźny kontur i gruba, chropowata faktura. Obrazy Jolanty Kuśmierz są wyjątkowe i mogą budzić zarówno zachwyt lub przerażenie – na pewno jednak sprzyjają zamyśleniu i kontemplacji.

Jolanta Kuśmierz mieszka, pracuje i tworzy w Wisznicach. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 1989 r. obroniła dyplom w pracowni druku płaskiego i wypukłego prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Jest Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Artystka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Obecnie jest nauczycielką plastyki w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wisznicach.

Tekst: Arkadiusz Kulpa
Zdjęcia: Tomasz Młynarczyk

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.