Po raz 10. uczcili pamięć Eugeniusza Paśnikowskiego

Już po raz dziesiąty rozegrany został Memoriał Szachowy im. Eugeniusza Paśnikowskiego.

W sobotę 16 marca odbył się turniej, w którym rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 10, dzieci do lat 14 oraz open. Organizatorami imprezy byli: Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyńskie Towarzystwo Szachowe oraz I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad turniejem sprawował burmistrz Jerzy Rębek.

Po czterogodzinnych zmaganiach udało się wyłonić zwycięzców turnieju. W kategorii do lat 10 najlepsze wyniki osiągnęli: Szymon Suska, Jakub Prokopiuk i Bartosz Walaszek. W kategorii do lat 14 najwięcej zwycięstw zgromadzili: Wiktor Kukawski, Hanna Nurzyńska i Kacper Litwiniec. Z kolei wśród najstarszych bezkonkurencyjny okazał się Adam Łukasik, wyprzedzając Jacka Szwaja i Andrzeja Rogozę.

Eugeniusz Paśnikowski – urodził się 4 marca 1931 r. jako jeden z 7 synów państwa Hipolita i Lucyny Paśnikowskich w Jeziorach (powiat łukowski). Dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej. Dla Eugeniusz Paśnikowskiego był to bardzo bolesny okres, gdyż w wieku 12 lat stracił ojca. Zginął on tragicznie w wypadku, rozjechany samochodem przez żandarmerię niemiecką. Okupacja uniemożliwiła także kontynuowanie nauki, którą rozpoczął dopiero w 1937 r. Po wojnie, w latach 1944-50, w ciągu sześciu lat, ukończył jedenastoletni cykl nauki obejmujący gimnazjum i liceum. W latach 1950-53 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia. Dyplom magistra matematyki otrzymał na UMCS w Lublinie w 1967 r.

Całą swoją pracę zawodową związał ze szkołą. Najpierw zgodnie z nakazem pracy, przez trzy lata pracował w Państwowym Technikum Rolniczym w Dowspudzie (woj. białostockie). Od 1956 r., nieprzerwanie przez 35 lat, w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim. W 1988 r. Eugeniusz Paśnikowski przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Tekst i zdjęcia: Robert Mazurek

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.