E-dowód czyli nowy cyfrowy dowód osobisty

Elektroniczne dowody osobiste czyli e-dowody są wydawane od 4 marca.

Pierwsze e-dowody wydawane są osobom, których dokumenty straciły ważność, uległy zniszczeniu lub zostały zagubione.

Dzięki nowemu dokumentowi ma być usprawniona komunikacja elektroniczna ze służbą zdrowia, administracją oraz podmiotami komercyjnymi. Pozwoli on także na potwierdzenie tożsamości danego obywatela. E-dowód ma służyć do jego uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.
Wyposażony w specjalny środek identyfikacji elektronicznej, tzw. „profil osobisty” pozwoli na potwierdzenie tożsamość danej osoby, która korzysta z usług online.

Oprócz tego w e-dowodzie zamieszczone zostaną także dane, które pozwolą opatrzyć dokument zaawansowanym podpisem elektronicznym. Taki podpis będzie równie ważny, jak podpis własnoręczny. Elektroniczny dowód osobisty wyposażono też w aplikację ICAO czyli dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że ma to przyspieszyć odprawę na lotniskach.

Korzystanie z e-dowodu nie powinno sprawić nikomu problemu. Wystarczy przyłożyć dokument do czytnika, a następnie wpisać kod PIN.

Jak podaje minister cyfryzacji Marek Zagórski: Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

Czym się różnią?

  • czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego –  niezbędny, aby potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym (np. logując się do e-usług).
  • sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym); aktywacja nastąpi wówczas, gdy składając wniosek o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.

Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu lub też można ustalić je później, w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – trzeba to zrobić osobiście.

Oprócz kodów PIN potrzebny będzie jeszcze jeden kod – kod PUK. Po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2, funkcjonalność odpowiednio – profilu osobistego czy też podpisu osobistego zostanie zablokowana. Wtedy za pomocą kodu PUK będzie można je odblokować a następnie ustalić nowe kody PIN.

Przy odbiorze nowego e-dowodu otrzymujemy kopertę z kodem PUK. Jeśli ktoś ma obawy, że ją zagubi, może zostawić kopertę w urzędzie a następnie odebrać w dogodnym dla siebie momencie.

Jeśli posiadacz e-dowodu nie jest zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, może zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustala się żadnych kodów.

Osoby, które złożyły wnioski o nowy dowód osobisty 4 marca i później – otrzymają e-dowód. Oczekiwanie na e-dowód trwa tyle samo czasu, co na „tradycyjne” dowody.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.