„Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

W czwartek 6 grudnia, w ramach Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odbył się wykład pt. „Radzyń Podlaski miejscem światowych spotkań”. Prelegentem był Robert Mazurek, pomysłodawca „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

Spotkanie otworzył rektor RUTW Dariusz Gałan, który dokonał krótkiego wprowadzenia do tematu. Następnie głos zabrał prelegent, który przez ponad godzinę opowiadał o organizacji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” od kuchni. Rozpoczął od wyjaśnienia tego, jak zaczął zapraszać podróżników do Radzynia. – Wszystkiemu winna jest moja żona Małgorzata, która na 30. urodziny kupiła mi książkę Wojciecha Cejrowskiego pt. „Gringo wśród dzikich plemion”. Po jej przeczytaniu zafascynowałem się literaturą podróżniczą – mówił prelegent. W 2012 r. narodził się pomysł organizacji spotkań autorskich, na których zapraszani goście opowiadają o odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo miejscach na świecie. Dzielą się swoimi wrażeniami z podroży, przywożą pamiątki, pokazują zdjęcia.

„Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” od samego początku cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego z powodzeniem organizowane są już ponad 6 lat. – W tym czasie nasze miasto odwiedziło 26. podróżników, zostały zorganizowane warsztaty podróżnicze, projekcje filmów. Odbył się też „Afrykański Tydzień w Radzyniu Podlaskim”, podczas którego gościliśmy dziecięcy zespół Freespirit z Ghany – opowiadał Mazurek. Mówił też o podróżnikach, niejednokrotnie znanych z pierwszych stron gazet, których miał przyjemność poznać bardzo blisko. Co im się podobało w naszym mieście, a także o zabawnych sytuacjach których doświadczyli goszcząc w Radzyniu. Podkreślał, że cały cykl jest ogromną promocją naszej społeczności lokalnej. Dzięki tym wizytom niejednokrotnie Radzyń pozytywnie był przedstawiany w ogólnopolskich mediach. A Skwer Podróżników, jaki w 2015 r. powstał w naszym mieście, może być powodem do dumy.

Wykład zakończył konkurs. Robert Mazurek prezentował karykatury podróżników – wręczane gościom na pamiątkę ich wizyty w Radzyniu – a zadaniem słuchaczy Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku było rozpoznawanie kogo przedstawiają. Najaktywniejsi otrzymali książkę prelegenta, która nosi taki sam tytuł jak wykład – „Radzyń Podlaski miejscem światowych spotkań”.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.