Międzyrzeczanie pożegnali dr Geresza

Dzisiaj o godz. 14 rozpoczęła się Msza Św. pogrzebowa zmarłego 16 listopada śp. dr Józefa Geresza. W ostatniej drodze historykowi towarzyszyła rodzina, przyjaciele, przedstawiciele Parlamentu, władzy samorządowej oraz tłumy Międzyrzeczan.

Msza Św. pogrzebowa rozpoczęła się o godz. 14 w parafii pw. św. Józefa w Międzyrzecu, której przewodniczył Biskup siedlecki Piotr Sawczuk oraz ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz.

Tak dr Geresza wspomina Poseł Marcin Duszek: Pana śp. Geresza pamiętam, kiedy angażował się w rocznicę uroczystości katyńskich przy parafii św Józefa i był bardzo odważny, jeśli chodzi o treści które przygotowywał podczas apelu poległych. Blisko współpracował z ks. Infułatem. Byli wielkimi przyjaciółmi i ten duch patriotyzmu i współpracy między tymi dwoma patriotami ziemi Międzyrzeckiej był bardzo wyraźnie akcentowany podczas uroczystości patriotycznych w mieście. Często gromadziliśmy się z nim przy tablicach poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej które wybudowaliśmy jako jedni z pierwszych w 2010 roku, które są wkomponowane w pomnik polskiej Golgoty Wschodu – pomnik upamiętniający ofiary z Charkowa, Ostaszkowa, Miednoje i Katynia. Za to śp. prof. Gereszowi serdecznie dziękuję i dziękuję Infułatowi przy tej okazji za słowo wygłoszone na uroczystości pogrzebowej.

Autor książki „Międzyrzec Podlaski: dzieje miasta i okolic” urodził się 19 marca 1944 roku w Kobylanach . W 1962 roku rozpoczął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1968 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzecu Podlaskim jako nauczyciel języka niemieckiego. Uczył również historii w szkołach siedleckich. W 1969 roku rozpoczął pracę w dzisiejszym Zespole Szkół Ekonomicznych.

Na początku lat 80-tych zaangażował się w działalność NSZZ Solidarność. Po ogłoszeniu stanu wojennego odmówił podpisania deklaracji lojalności. Był szykanowany. Zabroniono mu uczyć historii.

W latach 90-tych był wykładowcą w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Międzyrzecu oraz w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 1995 roku wydał książkę „Międzyrzec Podlaski: dzieje miasta i okolic”. Dwa lata później obronił pracę doktorską pt. „Międzyrzec Podlaski w latach 1795-1918” na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Działał m.in. w Akcji Katolickiej oraz Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Do końca pracował. W minionym roku wydał „Ku Niepodległej. Sierpień 1915 na południowym Podlasiu” oraz „Wobec Cudu nad Wisłą. Sierpień 1920 na południowym Podlasiu”.

Dr Józef Geresz przyczynił się do rozwoju historii na terenie międzyrzeczczyzny, szczególnie dużo czasu poświęcił „Krwawym Dniom Międzyrzeca”, na temat których wydał wiele publikacji.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.