Wywiad z Wójtem Gminy Radzyń Podlaski Wiesławem Mazurkiem

Wojewoda Lubelski prof. Przemysław Czarnek udzielił przedwczoraj oficjalnego poparcia Wójtowi Gminy Radzyń Podlaski Wiesławowi Mazurkowi. Poniżej prezentujemy wywiad z Panem Wójtem.

 Za nami I tura wyborów. Jak Pan skomentuje wyniki ?

Jak pokazują wyniki I tury mieszkańcy naszej gminy nie ufają PSL-owi. Mój Komitet wspólnie z kandydatem PiS zdobył blisko 60% głosów. Zawsze wspierałem prawicę, nadal to czynię i tego się nie wstydzę.  Otrzymałem bezpośrednie poparcie w Radzyniu wicepremiera Jarosława Gowina, Pani Minister Jadwigi Emilewicz i wojewody lubelskiego prof. Przemysława Czarnka z PiS.

PSL nie wystawiał kandydata.

Nie tyle PSL nie wystawiał kandydata ile to kandydat Grochowski zawdzięczający pracę i związany z PSL wyrzekł się swojej partii politycznej. Ustawa o samorządzie powiatowym zabrania przynależności do partii ale to przecież działacze PSL Go zatrudniają i promują. Gdyby Grochowski nie wspierał PSL to by nie pracował w Starostwie rządzonym przez PSL.

Po wygranych wyborach z kim zamierza pan współpracować?

Na pewno ze wszystkimi, którzy zechcą pomagać gminie. Mam dogodną sytuację do współpracy ze starostą z PiS, z wojewodą z PiS  i z marszałkiem z PiS. A tak naprawdę jestem przecież normalnym człowiekiem, znam życie. Założyłem rodzinę, mam żonę, z którą dobrze wychowaliśmy dwóch synów, zbudowałem dom, zasadziłem drzewo i dalej służę ludziom.

Pana kontrkandydat szczegółowo przedstawił program wyborczy. Jak Pan ocenia Jego zamierzenia?

Jego program wyborczy zawiera nie tyle nowe pomysły co moje dokonania. Z materiałów, którymi dysponuję wynika, że Grochowski chyba streścił moje sprawozdanie z działalności kadencyjnej, obiecuje zrobić to co my już zrobiliśmy np. zbudowaliśmy sieć przedszkoli, stołówki, wyremontowaliśmy stadion w Żabikowie, zorganizowaliśmy Białą Niedzielę, wyremontowaliśmy drogi, zbudowaliśmy place zabaw itd. Łatwo jest obiecać coś co jest już zrobione.

Nie wszystko zostało zrobione, przecież trudno przejechać przez Zabiele. Droga przez środek wsi aż woła o remont.

Ta droga dawno powinna być wyremontowana przez Powiat, bo to droga powiatowa. Wstyd żeby być Sekretarzem Powiatu i nie zadbać o drogę przy domu rodzinnym. Takich dróg powiatowych w naszej gminie jest jeszcze wiele. Niestety pomimo deklaracji mojej pomocy Powiat zupełnie ograniczył remonty dróg na terenie naszej gminy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na ostatnim miejscu.

A jak jest z pozyskiwaniem środków unijnych?

Teraz prawidłowo. Bo wcześniej gdy sekretarzem był Grochowski gmina straciła milionową dotację na budowę kanalizacji w Zabielu. Najprawdopodobniej przez niedopełnienie obowiązków. Przez ostatnie dwie kadencje pozyskaliśmy blisko 20 milionów złotych. Wszystkie nasze wnioski były przygotowane prawidłowo, żaden nie odpadł ze względów formalnych. Pozyskiwaliśmy środki między innymi na wodociągi, kanalizację, budynki, sprzęt, drogi, solary, dla szkół i seniorów.

Czy prawdą jest, że chce Pan zamykać szkoły?

Absolutnie nie mam zamiaru zamykać szkół, a nawet więcej chcę zbudować nowe szkoły. Już mamy projekt budowy szkoły w Branicy Radzyńskiej. Wszystko na to wskazuje, że w przyszłym roku szkolnym będą w niej już zajęcia. Zamykaniem szkół nasi mieszkańcy byli straszeni podczas kampanii w 2010 i 2014 roku. Niestety konkurenci nadal straszą „przyjdzie PiS i nie będzie nic”.

Konkurenci zarzucają Panu to, że w ukryciu przed mieszkańcami rozbudowuje Pan wysypisko śmieci i farmy wiatrowe.

To zupełnie nieprawda. Między innymi ja dołożyłem wszelkich starań by nie dopuścić do zaplanowanej przez poprzedników budowy farmy wiatrowej. Również ZZOK powstał za moich poprzedników. W zupełności rozumiem okolicznych mieszkańców. Zrobię wszystko, by ograniczyć  uciążliwości „wysypiska”. Już podjąłem pewne kroki w Ministerstwie Rolnictwa i doprowadzę też do wypełnienia ugody społecznej podpisanej z Zakładem. Jestem wrażliwy na ludzką krzywdę i nie spocznę w pomocy ludziom.

 Mówi Pan o oszczędnościach a w gminie powstała nowa komórka.

Tak, oczywiście oszczędności są wtedy kiedy wykonamy zadanie i zostaną z tego jeszcze pieniądze. W GOKiS pracują tylko dwie osoby po pół etatu. Nasza gmina w dziedzinie kultury miała duże zaległości. Dziś podążamy za innymi. Ta nowa placówka zajmuje się aktywnością społeczną w zakresie organizacji życia kulturalnego mieszkańców jak również zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych. Tu też powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Radzyń Podlaski. To poprzez naukę gry na instrumentach odciągamy młodzież od uzależnień dając im szansę bycia artystami.

A jak wygląda budżet gminy, czy naprawdę gmina jest tak zadłużona, że nie ma już środków na normalne funkcjonowanie?

Znowu nieprawda. Nasze finanse mają się bardzo dobrze. Zwiększyliśmy budżet do 40 mln zł. Gdyby nie konieczność dofinansowania oświaty w 2017 roku o ponad 4 mln zł to dziś bylibyśmy praktycznie bez kredytu. Na bieżąco wykonujemy wszystkie inwestycje, płacimy wszystkie należności. W planowaniu budżetu na 2019 rok przewidziana jest nadwyżka za 2018 rok.

Jak ocenia pan kampanię wyborczą w gminie?

Bardzo źle. Niestety zamiast merytorycznej rywalizacji padają tylko oszczerstwa. Oprócz materiałów wyborczych drukowane są i rozpowszechniane brutalne, nieprawdziwe zarzuty. Niszczone są banery i plakaty. Świadczy to o wielkim strachu i braku pomysłu na rozwój gminy. Braku chęci pomocy i współpracy. Ja kandyduję by naszym mieszkańcom żyło się lepiej, wygodniej i bezpieczniej. Natomiast przeciwnik chyba dalej tęskni za wyjazdami strażackim samochodem na wakacje na Mazury.

Proszę podać kilka najważniejszych osiągnięć.

I tu jest długa lista. Najważniejszą moją budowlą jest budowa więzi między ludźmi. Bardzo zależy mi na budowaniu wspólnoty i szacunku dla drugiego człowieka. Od 2015 roku moim staraniem nasza gmina ma insygnia: herb i sztandar. Z pomocą naszych przyjaciół przywróciliśmy transport kolejowy. Teraz możemy bezpiecznie i wygodnie podróżować koleją po całym kraju. W Białce powstała baza techniczna z maszynami: równiarka, koparko-ładowarka, ciągniki ze sprzętem. Wiele inwestycji wykonujemy we własnym zakresie. Powstał Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Radzyń. Zbudowaliśmy sieć przedszkoli, salę gimnastyczną, stołówkę, boiska, świetlice, każdy uczeń ma ciepły posiłek itd.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.