Rozmawiali o problemach i rozwoju lokalnych przedsiębiorców

W miniony piątek, kandydat na burmistrza miasta Międzyrzec Podlaski – Arkadiusz Janus zainicjował spotkanie poświęcone przedsiębiorcom oraz zaproponował jakie działania chciałby wdrożyć, aby lokalnym firmom było łatwiej rozwijać i poszerzać grupę swoich odbiorców. W tym celu zaprosił na spotkanie: Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – Adama Abramowicza, Posła na Sejm Marcina Kamila Duszka, prof. Zbigniewa Grzymałę – kierownika Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej oraz Marcina Sienickiego eksperta ds. pozyskiwania środków zewnętrznych.

Goście poruszali wiele kwestii z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Minister Abramowicz podkreślał, jak ważną kwestią jest równe traktowanie małych i duży firm tak, aby mogły konkurować ze sobą na równych zasadach. Rzecznik przybliżył również założenia przyjętej przez Sejm oraz Rząd Konstytucji dla Biznesu. Podczas spotkania Minister zachęcał lokalne firmy do tego, aby zrzeszały się między sobą. Dzięki temu będą mogły z łatwością uczestniczyć w pracach nad zmianami w prawie, mając swojego przedstawiciela, który będzie walczył i zabiegał o ich interesy.

Profesor Zbigniew Grzymała skupił się przede wszystkim na tym, że to firmy napędzają lokalną gospodarkę. To one inwestują, zatrudniają i płacą podatki do budżetu. Profesor podkreślił jak ważne jest stwarzanie dobrej atmosfery do prowadzenia biznesu poprzez dialog urzędu z przedsiębiorcami i promocję lokalnych firm.

Głos zabrał również Marcin Sienicki, opowiadał o tym jak w innych gminach, powiatach samorządy radzą sobie z aktywizacją lokalnych firm. Ciekawym przykładem, jaki poruszył gość był projekt wdrażany przez Starostwo Powiatowe w Legionowie pn.: „Partnerstwo lokalne na rzecz ożywienia gospodarczego w Powiecie Legionowskim”. Założeniem tego projektu jest spotkanie się w jednym miejscu strony: samorządowej, biznesowej, oświatowej oraz organizacji pozarządowych. Wynikiem tych warsztatów ma być przed wszystkim zrozumienie potrzeb każdej ze stron i zacieśnienie współpracy.

Podczas spotkania swój program dla rozwoju przedsiębiorczości zaprezentował Arkadiusz Janus. Kandydat na urząd Burmistrza Międzyrzeca. Zaproponował on stworzenie w Międzyrzecu Unii Regionów oraz wspólnoty przedsiębiorców.

Jest to projekt, który ma na celu zrzeszanie innych samorządów oraz przedsiębiorców z całego regionu. Dzięki temu łatwiej będzie promować lokalne firmy na imprezach, czy targach, ale też możliwie jak najbardziej wykorzystać potencjał lokalizacyjny jaki ma Międzyrzec Podlaski. Kandydat podkreślił, że priorytetem będzie maksymalne wykorzystanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w jakiej znajduje się miasto. Objętą strefą jest blisko 9 ha terenów, na których można inwestować na preferencyjnych i atrakcyjnych warunkach. Dlatego też zobowiązał się do zabiegania o nowych inwestorów, którzy mogliby tworzyć nowe miejsca pracy.

 

 

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.