Park czy pałac?

W związku z planowanym oficjalnym otwarciem parku wokół Pałacu Potockich należy zadać sobie pytanie dlaczego zaczęto od parku, a nie od Pałacu Potockich?

Z logicznego punktu widzenia zasadne byłoby zaczęcie renowacji zespołu Pałacowo-Parkowego od kompleksowego remontu i przywróceniu dobrego stanu Pałacowi. Można posłużyć się analogią remontu zwykłego domu, najpierw remontujemy dach następnie wnętrze później elewacje, a na końcu porządkujemy podwórko. Jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu z ekspertem ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w każdym projekcie inwestycyjnym dofinasowanym z Unii Europejskiej należy zachować 5-letni okres trwałości projektu. Oznacza to, iż bez zgody instytucji udzielającej dofinasowania nie można nanosić zmian w projekcie, a ewentualne zniszczenia należy naprawić na koszt beneficjenta czyli w tym przypadku byłby to budżet Miasta Międzyrzec Podlaski.

Dlatego też przy ewentualnych pracach renowacyjnych Pałacu należy liczyć się z potencjalnymi zniszczeniami, ze względu na obecność ciężkiego sprzętu przy takich pracach oraz dużej liczbie pracowników. Należy również podnieść fakt, iż to Pałac Potockich jako drugi na liście znalazł się w Programie Rewitalizacji Miasta Międzyrzec Podlaski na lata 2017-2023, a nie park. Jak czytamy z karty projektu, Pałac miał zostać poddany rewitalizacji na przestrzeni 2017-2018 r. i kosztować wg. kosztorysu ponad 4,1 mln zł. W Programie Rewitalizacji jasno jest napisane, że poprzez modernizację Pałacu pojawiłby się dodatkowe miejsce na cele kulturowe oraz społeczne.

Ponadto wielu mieszkańców już skarży się na dopiero co wyremontowany park. Skargi dotyczą przede wszystkim braku podjazdów dla wózków i osób niepełnosprawnych oraz wyboru żwiru jako podłoże alejek.

Kolejną kwestią wywołującą dyskusję jest remont, czy raczej retusz Pałacu Potockich, który odbył się kilka dni temu tuż przed otwarciem Parku, zaplanowanym na najbliższą niedzielę. Zaciągane na szybko ściany oraz pomalowane schody wyglądają z bliska co najmniej groteskowo.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

1 thought on “Park czy pałac?

  1. Nie wspominając o placu zabaw, tego nawet nie da się tak nazwać,dla małych dzieci nie ma tam kompletnie nic,moje dzieci weszły i wyszły córka powiedziała że to siłownia dla dorosłych a nie plac zabaw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.