Kiedy doczekamy się otwarcia pływalni?

Można czekać w nieskończoność. Tylko dlaczego? Rozpoczęta niemal rok temu inwestycja związana z remontem pływalni w Międzyrzecu Podlaskim zdaje się bez końca przedłużać a jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Czy ktoś za to odpowie?

W listopadzie 2017 roku na jednym z lokalnych portali informacyjnych można było znaleźć materiał o tym, że władze miasta zdobyły ponad 1,5 mln zł z funduszy unijnych na termomodernizację krytej pływalni. Łącznie prace miały pochłonąć 2,2 mln zł.

Prace ruszyły, jednak wciąż nie widać ich końca. Jednak co najgorsze koszty inwestycji znacząco wzrosły.

W planie inwestycyjnym na rok 2018, planowana inwestycja związana z remontem krytej pływalni została wyceniona na 3,2 mln zł. Jakie płyną z tego wnioski i z czym dla miasta wiąże się ta sytuacja?

Arkadiusz Janus, kandydat na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, na sytuację patrzy z boku, jako mieszkaniec oraz prawnik. – Świadczy to o nienależytym nadzorze, niekompetencji nadzorcy oraz odpowiedniego sporządzania kosztorysu – stawia diagnozę. Z niepokojem przyjmuje też coraz częstsze sygnały mieszkańców dotyczące obaw co do jakości wykonywanych na miejscu prac. Słabej jakości materiały i tempo prac nie wróżą dobrze tej inwestycji.

W tym miejscu należy postawić pytanie o to, czy i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte za liczne niedociągnięcia wykonawcy i osoby, która nadzorowała z ramienia miasta przebieg tej ważnej inwestycji. Trudno się godzić na taki stan rzeczy wiedząc, że prace są prowadzone z naszych podatków, a więc z ciężko zarobionych przez mieszkańców miasta pieniędzy.

Nie można pominąć w tym całym zamieszaniu potrzeb najmłodszych. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 wciąż mają w planie zajęcia na pływalni. Plan lekcji niestety nie został zmieniony i dostosowany do aktualnej sytuacji, mimo trwającego remontu. Konsekwencją jest błąkanie się dzieci po szkole, spacery lub po prostu brak lekcji. – Dlaczego nikt nie poniósł za to odpowiedzialności? – zastanawia się Janus.

Najwyraźniej wyremontowanie krytej pływalni nie jest dla władz miasta priorytetem więc nie sprawuje należytego nadzoru nad tą inwestycją. Trudno się dziwić takiej sytuacji, skoro w punkcie „turystyka” zamieszczonym we wspomnianym Planie Zadań Inwestycyjnych na 2018 rok nie przewidziano żadnych nakładów na ten obszar działalności miasta. Działalności, która odpowiednio pokierowana i wspierana przez miasto może przyciągnąć jeszcze więcej turystów, nie tylko z regionu, ale i z dalszych części kraju.

Receptą na dostarczenie mieszkańcom rekreacji na możliwie wysokim poziomie bez obaw o jakość, w przyszłej kadencji będzie dokładne opracowywanie planów inwestycyjnych w oparciu o szerokie dane. To jest możliwe i realne do wykonania.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

1 thought on “Kiedy doczekamy się otwarcia pływalni?

 1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zwraca się sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule pt.: „Kiedy doczekamy się otwarcia pływalni?”, który ukazał się na portalu duchwschodu.pl w dniu 7 października 2018 r.
  Nieprawdziwe informacje dotyczą:
  1.Terminu zakończenia remontu pływalni miejskiej – zgodnie z dokumentacją przetargową termin zakończenia realizacji zamówienia to 16.11.2018 r. http://bip.miedzyrzec.pl/index.php?option=com_govarticle&view=article&id=3169:g%C5%82%C4%99boka-termomodernizacja-krytej-p%C5%82ywalni-w-mi%C4%99dzyrzecu-podlaski-docieplenie-%C5%9Bcian-zewn%C4%99trznych,-wymiana-stolarki-okiennej-i-drzwiowej,-docieplenie-stropodach%C3%B3w&catid=39&Itemid=140
  2.Całkowitego kosztu prac remontowych na pływalni obejmującego dwa zadania:
  – Inwestycja dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej – „Modernizacja Krytej Pływalni w Międzyrzecu Podlaskim” – wartość projektu 1025878,25 PLN; dofinansowanie 342200,00 PLN;
  – Inwestycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 „Głęboka termomodernizacja krytej pływalni w Międzyrzecu Podlaskim” – wartość ogółem 2244873,00 PLN, dofinansowanie 1551334,96 PLN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.