Program „Czyste powietrze” w Międzyrzecu Podlaskim

3 października w sali hotelu „Hesperus” w Międzyrzecu Podlaskim obyło się spotkanie ws. rządowego programu „Czyste Powietrze”. Podczas wykładu ze specjalistami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wyjaśniono warunki i zasady dotacji oraz odpowiedziano na pytania mieszkańców. W spotkaniu wziął udział kandydat na Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Arkadiusz Janus oraz Poseł Marcin Duszek.

Nawet 50 tysięcy złotych dofinansowania można uzyskać w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze”. Dotacja przyznawana jest na termomodernizacje domów, modernizacje centralnego ogrzewania, a także wymianę pieców. Inną formą wsparcia są pożyczki – między innymi na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.  Pieniądze na Program „Czyste Powietrze” pochodzą ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ale również Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Możliwe jest też uzyskanie preferencyjnej pożyczki z Banku Ochrony Środowiska. Budżet w tym projekcie to 103 miliardy złotych. Jest to program jednakowy dla całej Polski, dla wszystkich województw, rozpisany na 10 lat. Wnioski można składać elektronicznie, drogą pocztową lub osobiście.

Arkadiusz Janus – kandydat na Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski oraz organizator spotkania powiedział: Cieszę się, że wielu mieszkańców skorzystało z zaproszenia i przybyło na dzisiejsze spotkanie. To pierwszy krok, który pokazuje, jak ważna jest świadomość ekologiczna oraz nasze wspólne zdrowie. Wierzę, że wiele osób skorzysta z programu i będziemy mogli zacząć oddychać czystym powietrzem.

Warto dodać, iż Pan Arkadiusz Janus interesuję się tematem czystego powietrza od dawna. Już w lutym zakupił 4 czujniki pomiaru powietrza, które zostały przekazane do wszystkich międzyrzeckich przedszkoli. Czujniki współpracują z aplikacją na smartfona i pokazują poziom zanieczyszczenia powietrza.

Mam nadzieję, że czujniki będą służyły dobrze. Problem zanieczyszczenia powietrza jest coraz bardziej widoczny i z roku na rok zabija coraz więcej osób. Wiem, że w okolicy nie ma wielu czujników powietrza i powinniśmy z nich korzystać. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by miasto przeznaczyło jakiś procent środków na wsparcie programu i dołączyło się do niego. Jeśli zostanę Burmistrzem będę do tego dążył. – powiedział Pan Janus.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.