Jakim powietrzem chcemy oddychać? – Spotkanie ws. Programu rządowego „Czyste powietrze”

O smogu, a więc zanieczyszczonym powietrzu, które wdychamy na co dzień, mówiło się i wciąż mówi wiele. Wydawać by się mogło, że nie mamy na to większego wpływu, bowiem jak żyć bez ogrzewania czy poruszania się autami, które generują szkodliwy dym? Pomysłów na ograniczenie niskiej emisji i zwiększania bezpieczeństwa jest jednak sporo, a niektóre już zaczęto wprowadzać w życie. Kolejna okazja, by porozmawiać o tym problemie już w najbliższą sobotę. Na spotkanie w Hotelu Hesperus zaprasza kandydat na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Arkadiusz Janus wraz z Posłem Marcinem Duszkiem oraz Wicestarostą Januszem Skólimowskim.

W Programie Rewitalizacji Miasta Międzyrzec Podlaski na lata 2017-2023 czytamy, że w tzw. strefie lubelskiej występują przekroczenia w zakresie pyłów PM 2,5, PM 10 i B(a)P. Zbliża się sezon grzewczy a więc ilość szkodliwych dla zdrowia substancji znów będzie większa. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że to właśnie użytkownicy budynków mieszkalnych, gdzie kominy liczą ok 10 m generują największą ilość spalin. Niestety ich właściciele nie posiadają urządzeń ochrony powietrza, przez co trudno oszacować wielkość emisji spalin. Do tego dochodzi przestarzała i mało wydajna instalacja, kotły węglowe starszej generacji (a więc chociażby z lat 80-90. mają jedynie 65 % wydajności).

Przytoczony program zawiera wykaz 17 budynków komunalnych, a więc będących w zasobie miasta, które wymagają remontów i wymiany instalacji. Ta lista powinna jak najszybciej się zmniejszyć, a docelowo – w ciągu najbliższej kadencji – problem należy rozwiązać zupełnie – z pomysłem i kompleksowo. To przy obraniu odpowiedniej polityki nastawionej na ekologię jest wykonalne! Wystarczy wiedzieć gdzie szukać pieniędzy, a postawa obecnego rządu, nastawionego na aktywne wspieranie samorządów, tylko temu sprzyja.

O problemie smogu w obecnych czasach oraz sposobach walki z tym trudnym zjawiskiem, porozmawiamy już 3 października o godz. 18:00 w Hotelu Hesperus. Swoje postulaty w tej spawie przedstawi kandydat na Burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Arkadiusz Janus. Warto przyjść i zwiększyć swoją świadomość w tym zakresie.

Tyle plany, mieszkańców bardziej interesują jednak konkretne działania. A co do tej pory udało się zrobić? Należy tu wspomnieć o podjętych już przez kandydata działaniach na rzecz najmłodszych mieszkańców miasta.

Najtrudniej przejść bowiem obok tego, że obciążonym smogiem, zanieczyszczonym powietrzem muszą oddychać nasze dzieci. Z przygotowanego przez Greenpeace i Fundację #13 raportu „Polskie Przedszkola w Smogu” wynika, że ponad 62 proc. polskich przedszkoli znajduje się na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w naszym kraju norm. Mało tego, przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) występują praktycznie w otoczeniu wszystkich przedszkoli. Nie inaczej wygląda sytuacja w województwie lubelskim oraz naszym Międzyrzecu Podlaskim.

Dlatego, aby zwiększyć świadomość i móc trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o jakość powietrza kandydat na burmistrza Arkadiusz Janus wraz z posłem Marcinem Duszkiem już w lutym zakupili do międzyrzeckich przedszkoli bezobsługowe czujniki jakości pomiaru powietrza oraz zanieczyszczenia i smogu. – Naszym celem jest profilaktyka i zdrowie najmłodszych, więc to naprawdę niewielki wydatek. – mówił wtedy Janus. – Dzięki czujnikom opiekunowie będą mogli podjąć decyzję o spacerze i zabawie na świeżym powietrzu, biorąc pod uwagę wyniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza. – dodał poseł Duszek.

Wybór zakupionych wtedy urządzeń nie był przypadkowy. Czujniki zostały wykonane przez polską firmę. Okazuje się więc, że można jednocześnie wspierać maluchy z naszych przedszkoli i wzmacniać polski biznes wybierając rodzime produkty zamian zagranicznych.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

1 thought on “Jakim powietrzem chcemy oddychać? – Spotkanie ws. Programu rządowego „Czyste powietrze”

  1. Gdzie zgłaszać należy wnioski o uczestnictwo w programie. Nie będę mógł być na spotkaniu stąd moje zapytanie. Liczę na konkretną odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.