Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską

Od 31 sierpnia do 2 września w Radzyniu odbyły się 23. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018”. W tym roku Radzyński Ośrodek Kultury przygotował wielką ucztę dla miłośników tego gatunku muzyki.

Pierwszego dnia festiwalu odbyły się dwa koncerty, których wspólnym mianownikiem był radzynianin Piotr Bogutyn. Na początek wystąpił on wspólnie z Ewą Szlachcic w programie poświęconym Jonaszowi Kofcie. Publiczność wysłuchała zbiór najbardziej znanych utworów mających uczcić przypadającą na ten rok trzydziestą rocznicę śmierci poety. Następnie Piotr Bogutyn zagrał u boku Izabeli Trojanowskiej. Radzynianie usłyszeli najbardziej znane przeboje oraz nowe utwory artystki wykonane w nastrojowym, akustyczno-rockowym klimacie. Na koncercie nie zabrakło takich hitów jak: „Tyle samo prawd, ile kłamstw”, „Wszystko czego dziś chcę” czy „Pieśń o cegle” jak i nowych piosenek z ostatniego albumu zatytułowanego „Na skos”, który promowały znakomite single „Posłańcy wszystkich burz” i „Skos”.

W sobotę w południe przeprowadzony został konkurs dla młodych artystów. Z kolei wieczorem wystąpił „Czerwony Tulipan” z Olsztyna, który na radzyńskiej scenie zaprezentował swoją najnowszą płytę pt. „Błędne Koło”. Zespół tworzy i śpiewa piosenki „uczucia”, czyli poetyckie i kabaretowe… zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy „piosenki artystyczne”. Współpracuje z „Kabaretową Sceną TRÓJKI” i należy do „Krainy łagodności”.

Ostatniego dnia festiwalu odbył się koncert laureatów 23. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018”. Największe uznanie jury, któremu przewodniczył Jan Kondrak, zyskał Andrzej Dębowski z Warszawy. Drugie miejsce zajęła Justyna Sieniuć z Wrocławia, natomiast trzecie Ida dzik i Michał Konstrat z Warszawy. Wyróżnienie oraz nagrodę specjalną – Aniołka im. Agaty Budzyńskiej za jasny i przejrzysty przekaz – zdobyły Weronika Adamska i Marta Obroślak z Radzynia.

Finałowym akordem 23. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018” był koncert Antoniny Krzysztoń pt. „Perłowa łódź”. Artystka w swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, i to słychać w jej balladach. To wszystko składa się, na jej niepowtarzalne interpretacje, które zostały bardzo dobrze przyjęte w Radzyniu. Bisom po koncercie i podziękowaniom nie było końca.

Na 23. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenka Autorską „Oranżeria 2018” zaprosił Burmistrz Jerzy Rębek, a także sponsorzy: firma drGerard, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radzyniu Podlaskim.

Robert Mazurek

Fot. Tomasz Młynarczyk

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.