Gmina Międzyrzec wybuduje pięć Otwartych Stref Aktywności

Gmina Międzyrzec Podlaski pozyskała z Ministerstwa Sportu dotację w kwocie 174 700 zł na utworzenie Otwartych Stref Aktywności w Rzeczycy, Przychodach, Zaściankach, Tłuśćcu i Puchaczach.

Czym jest program OSA ? Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej i strefa relaksu i gier a w wariancie rozszerzonym dodatkowo sprawnościowy plac zabaw dla dzieci i zagospodarowanie zieleni wraz z ogrodzeniem terenu. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. OSY mają być miejscem wypoczynku i integracji dla całych rodzin – łącząc pokolenia i stając się mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych. Ponadto OSY będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach rządowego programu budowy OSA Gmina Międzyrzec Podlaski uzyskała dotację na sfinansowanie 50 % kosztów budowy stref aktywności.

W Rzeczycy i Przychodach powstaną OSY w wariancie rozszerzonym. W Rzeczycy OSA zlokalizowana będzie w parku nieopodal remizy OSP. Prace montażowe obejmą stworzenie ogrodzonego placu zabaw dla dzieci na którym zlokalizowane będą: równoważnia, huśtawki, pajęczyna tzw. pajęczyna sześciokąt i zestaw typu Action ze zjeżdżalnią drabinkami itp. W ramach siłowni plenerowej korzystać będzie można z: biegacza, twistera, stepera, wioślarza, orbitka ,wahadła, koła Tai Chi, urządzenia pajacyk/rowerek, drążków do podciągania i sztangi – wyciągu dla osób niepełnosprawnych. Powstanie także strefa relaksu z ławeczkami, stojakami na rowery, koszami na śmieci i miejscem do gry w szachy, warcaby oraz w kółko i krzyżyk.

W Przychodach siłownia, plac zabaw i strefa relaksu powstaną przy budynku dawnej szkoły, nieopodal altany. Będą wyposażenie tak jak obiekt w Rzeczycy tzn. w ramach siłowni plenerowej korzystać będzie można z: biegacza, twistera, stepera, wioślarza, orbitka ,wahadła, koła Tai Chi, urządzenia pajacyk/rowerek, drążków do podciągania i sztangi – wyciągu dla osób niepełnosprawnych. Powstanie także strefa relaksu z ławeczkami, stojakami na rowery, koszami na śmieci i miejscem do gry w szachy, warcaby oraz w kółko i krzyżyk.

W Tłuśćcu OSA będzie uzupełnieniem już istniejącego przy ośrodku zdrowia ogródka jordanowskiego. Powstanie siłownia zewnętrzna (urządzenie biegacz, twister, wahadło, orbitek, steper, koła Tai Chi, podciąg nóg, prasa nożna, drążki do podciągania i sztanga – wyciąg dla osób niepełnosprawnych). Strefę relaksu stanowić będą ławeczki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, stolik do gry w szachy i warcaby oraz w kółko i krzyżyk. Całość zostanie uzupełniona nasadzeniami.

W Zaściankach OSA powstanie na działce pomiędzy budynkiem świetlicy – domu ludowego a granicą z działką nr 310. Powstanie siłownia zewnętrzna (urządzenie biegacz, twister, wahadło, orbitek, steper, koła Tai Chi, podciąg nóg, prasa nożna, drążki do podciągania i sztanga – wyciąg dla osób niepełnosprawnych). Strefę relaksu stanowić będą ławeczki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, stolik do gry w szachy i warcaby oraz w kółko i krzyżyk. Całość zostanie uzupełniona nasadzeniami.

W Puchaczach otwarta strefa aktywności zamontowana zostanie przy budynku świetlicy wiejskiej. Powstanie siłownia zewnętrzna (urządzenie biegacz, twister, wahadło,wioślarz, orbitek, steper, pajacyk, drążki do podciągania i sztanga – wyciąg dla osób niepełnosprawnych). Strefę relaksu stanowić będą ławeczki, stojaki na rowery, kosze na śmieci stolik do gry w szachy i warcaby oraz w kółko i krzyżyk. Dodatkowo z budżetu gminy sfinansowane zostaną elementy placu zabaw. Całość zostanie uzupełniona nasadzeniami.

źródło: Gmina Międzyrzec, fot.: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.