Komunikacyjna rewolucja w Białej Podlaskiej. Do 2020 roku powstanie system ścieżek rowerowych

Rok 2018 będzie przełomowy pod względem rozwoju komunikacji rowerowej w Białej Podlaskiej. Miasto wraz z gminą rozpoczyna budowę systemu ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Bolączką naszego miasta jest brak sieci ścieżek rowerowych. Te, które istnieją nie są ze sobą połączone, co uniemożliwia sprawne i bezpieczne poruszanie się rowerem po mieście. Ta sytuacja będzie ulegała zmianie. Już za trzy lata będziemy mieli sieć o łącznej długości ponad 40 km (obecnie jest to nieco ponad 10 km) – mówi z zadowoleniem prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

Fundusze na realizację inwestycji pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Chodzi o projekt „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”. Jego całkowita wartość to 22,2 mln zł.

W ramach projektu, oprócz budowy ścieżek rowerowych, zaplanowano zakup pięciu nowoczesnych, ekologicznych autobusów, spełniających normę EURO VI. Zastąpią one najbardziej wysłużone pojazdy komunikacji miejskiej. Ponadto czekają nas remonty i przebudowa chodników, kładek pieszo – rowerowych na Krznie, zatok i antyzatok autobusowych, wiat przystankowych oraz wybranych skrzyżowań, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji. Wszystkie prace zakończą się w IV kwartale 2020 r.

Obecnie na 1000 mieszkańców Białej Podlaskiej przypada już 445 zarejestrowanych samochodów osobowych. W ciągu pięciu lat wskaźnik ten zwiększył się o 12 procent. Powoduje to coraz większe uciążliwości społeczne i ekologiczne, obniżając jakość życia wszystkich mieszkańców miasta. Takie statystyki przemawiają za inwestowaniem w ekologiczną komunikację – wyjaśnia naczelnik wydziału polityki gospodarczej, rozwoju i promocji urzędu miasta.

źródło: UM Biała Podlaska

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.