Polsko-włoska wymiana uczniów w bialskim „ekonomiku”

W dniach od 17 do 24 kwietnia w ZSZ Nr 1 odbyła się pierwsza wymiana uczniów ze szkoły włoskiej Liceo Banfi z Vimercate mieszczącej się 20 km od Mediolanu. Została ona zorganizowana w ramach realizacji projektu „Tastes of Europe”, którego autorkami i koordynatorkami są nauczycielki języka angielskiego Ewa Romaniuk i Monika Mielecka.

Projekt polsko-włoskiej wymiany polega na organizacji spotkania międzynarodowego, w którym udział biorą uczniowie i nauczyciele bialskiej oraz włoskiej szkoły. Pierwsze spotkanie w ramach rozpoczętej wymiany odbyło się we Włoszech. Szkoła włoska gościła 10 uczniów i 2 nauczycieli bialskiego ekonomika w październiku 2017 roku. Następnie, w kwietniu miała miejsce rewizyta grupy włoskiej w Polsce (11 uczniów oraz dwóch opiekunów).

Strona polska gościła partnerów wymiany w swoich rodzinach, zapoznając włoską młodzież ze zwyczajami, kulturą, szkołą i codziennym życiem oraz zabytkami naszego regionu, Lublina oraz Warszawy pogłębiając jednocześnie znajomość języka angielskiego. Młodzież miała okazję poznać atrakcje przyrodnicze i folklorystyczne regionu, jak również degustować polskie tradycyjne potrawy.

Pierwszy dzień młodzież z Włoch spędziła w Roskoszy, gdzie zwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła ciasteczka i kołacze pod okiem profesjonalnych cukierników oraz biesiadowała przy ognisku. Następnie, grupa zwiedziła Stadninę Koni w Janowie Podlaskim podziwiając ogiery arabskie i anglo-arabskie oraz klacze ze źrebiętami. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia była podróż konna wozem przejażdżkowym po malowniczym Zaborku.

Drugiego dnia, młodzież udała się do Lublina, gdzie zwiedziła jeden z największych skansenów w Polsce tj. Muzeum Wsi Lubelskiej, lubelską starówkę, Zamek, podziemną trasę lubelską oraz Majdanek.


Trzeciego dnia włoscy uczniowie mieli okazję poznać bialską szkołę i uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z Carvingu tworząc ciekawe formy z owoców i warzyw pod czujnym okiem uczniów klasy 2 Td i pani Agnieszki Sęczyk. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z informatyki, podczas których młodzież przygotowała wspólnie 5 prezentacji o różnej tematyce w języku angielskim na temat ciekawostek dotyczących Włoch i Polski. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu folklorystycznego „Podlasiacy” działającego przy BCK oraz warsztaty wokalne poprowadzone wspólnie z zespołem i taneczne z tańca ludowego przygotowane przez panią Magdalenę Osmulską i nowoczesnego przez panią Violettę Jaroszek. Młodzież z ogromną radością podziwiała Włochów tańczących krakowiaka i śpiewających tradycyjną piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”.

Czwartego dnia młodzież zwiedziła jedyną na świecie cerkiew neounicką w Kostomłotach i Monaster Św. Onufrego w Jabłecznej. Niemałą atrakcją było również oglądanie czołgu w Neplach oraz zwiedzanie przejścia granicznego w Sławatyczach, gdzie przebiega również wschodnia granica Unii Europejskiej.

Piąty dzień uczniowie włoscy spędzili w rodzinach swoich polskich przyjaciół przy wspólnym grillowaniu, wspinaczce w parku linowym i zwiedzaniu malowniczych nadbużańskich terenów. Wieczorną atrakcją była kolacja w formie szwedzkiego stołu w klubie Gramofon i dyskoteka pod chmurką.

Kolejnego dnia młodzież polska i włoska przygotowywała wspaniałą akademię wzbogaconą skeczami, quizami, prezentacją tańców i piosenek oraz występami wokalnymi uczennic: Julii Żuk z klasy 1 Tg, Klaudii Peszuk z 2 Tb oraz Izabeli Czarnackiej z 1 Tk. Kolejnym punktem było pierogowe szaleństwo. Włoscy uczniowie pod fachowym okiem uczniów z klasy gastronomicznej dzielnie lepili pierogi z przeróżnymi farszami. Warsztaty poprowadziły: Barbara Kowaluk i Agnieszka Kotiuk, przygotowując stanowiska i farsze. Ostatnim punktem dnia było złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar hitleryzmu na cmentarzu włoskim, na którym spoczywa 406 włoskich jeńców wojennych.

Ostatniego dnia młodzież udała się do Warszawy, gdzie podziwiała zjawiskowe ogrody w Łazienkach Królewskich, Warszawską Starówkę, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Pomnik Syrenki, Dziedziniec Zamku Królewskiego oraz Pomnik Małego Powstańca. Po spacerze, nadszedł moment pożegnania na lotnisku. Ta chwila dała wiele powodów do wzruszeń i łez. Uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili i zżyli ze sobą. Narodziły się niezapomniane przyjaźnie i okazało się, że mimo, iż nasze kraje dzieli tak wiele kilometrów, to jesteśmy do siebie bardzo podobni w sposobie bycia, zainteresowaniach, miłości do kuchni, tańca, śpiewu i tradycji.

źródło: ZSZ Nr 1 w Białej Podlaskiej

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.