W Radzyniu powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W sobotę 19 maja od godz. 16.00 do 20.00, w ramach Nocy Muzeów 2018, w Radzyniu Podlaskim zostanie udostępniona do zwiedzania cela nr 6 znajdująca się w budynku przy ul. Warszawskiej 5a. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj areszt śledczy Gestapo, a od roku 1944 do 1956 miała miejsce siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach budynku znajdują się oryginalne cele i drzwi z judaszami, natomiast na ścianach zachowały się oryginalne inskrypcje więźniów, m.in. Żołnierzy Wyklętych z AK, WiN i NSZ.

– Otwarciem do zwiedzania celi nr 6 rozpoczynamy proces tworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim. Placówka będzie funkcjonowała w strukturze Radzyńskiego Ośrodka Kultury – powiedział Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia. Budynek przy ul. Warszawskiej 5a należy do Zakładu Gospodarki Lokalowej i jest zamieszkały, w związku z czym w dawnych celach więziennych znajdują się piwnice lokatorów. – Utworzenie muzeum stało się możliwe dzięki temu, że w ostatnim czasie zwolnił się lokal, któremu przypisana jest piwnica zawierająca najwięcej z zachowanych inskrypcji. Są to nazwiska, czasami tylko inicjały, daty, kreski odliczające dni pobytu, rysunki, sentencje – dodaje Rębek.

Radzyński Ośrodek Kultury zwraca się z prośbą o przynoszenie ze sobą pamiątek i zdjęć osób przetrzymywanych w celach więziennych. – Na miejscu zostanie uruchomiony punkt, gdzie od ręki będą skanowane zdjęcia. Zostaną one wykorzystane do tworzenia ekspozycji w ramach powstającego muzeum – mówi Robert Mazurek, dyrektor ROK. Na Noc Muzeów 2018 zapraszają Burmistrz Jerzy Rębek, a także Senator RP Grzegorz Bierecki i Poseł na Sejm RP Jan Szewczak.

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.