Biała Podlaska: 23-latek odpowie za przestępstwo sprzed lat

O tym, że odpowiadać za swoje czyny można nawet po kilku latach przekonał się 23-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. W 2014 r. włamał się do automatu do gier w miejscowości Zalesie. Po latach zdradziły go pozostawione na miejscu przestępstwa ślady linii papilarnych.

Materiał porównawczy został pobrany od 23-latka podejrzanego o popełnienie zupełnie innego przestępstwa w marcu 2018 r. Reszta to zasługa policyjnego systemu AFIS, który dokonując analizy swojej bazy danych zidentyfikował zarejestrowane przed laty nieznane ślady.

W październiku 2014 r. w miejscowości Zalesie nieznany wówczas sprawca włamał się do automatu do gier o niskich wygranych. Ukradł z niego ponad 2.000 złotych. Jednocześnie uszkodził urządzenie powodując straty w wysokości 2.800 złotych. Na miejscu przestępstwa technik kryminalistyki zabezpieczył ślady linii papilarnych. Zostały one zarejestrowane w policyjnym systemie AFIS.

W marcu tego roku 23-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej został zatrzymany jako sprawca dokonanego w Międzyrzecu Podlaskim rozboju. Pobrane od niego odbitki palców trafiły do systemu AFIS, który automatycznie porównuje przesłane odbitki z niezidentyfikowanymi śladami linii papilarnych zabezpieczonymi na miejscach przestępstw z poprzednich lat. Tak też było i w tym przypadku.

System zadziałał bezbłędnie i wskazał, że linie papilarne 23-latka są identyczne z tymi, które zabezpieczono w 2014 r. na miejscu kradzieży z włamaniem do automatu.23-letni mężczyzna był bardzo zaskoczony, gdy wczoraj został zatrzymany i usłyszał zarzut włamania sprzed czterech lat. W ten sposób żmudna i dokładna praca technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, wsparta nowoczesnym system do analizy zabezpieczonych śladów, przyniosła wymierny efekt. A sprawcy nawet po latach nie mogą czuć się bezkarni.

informacje: KMP Biała Podlaska

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.