Kolejny wyciek amoniaku w Sedarze. Ewakuowano 160 osób

24 kwietnia około godziny 10 po raz kolejny doszło do wycieku amoniaku w firmie drobiarskiej. Przypomnijmy, że ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w niedzielę 22 kwietnia.

Wówczas ucierpiała 50-letnia kobieta, która śmigłowcem została przetransportowana do Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej. W poniedziałek zakład był zamknięty.

Dziś, gdy wznowiono produkcję, ponownie doszło do wycieku amoniaku ze starej instalacji chłodniczej. W zakładzie przebywało 160 osób. Ewakuowano pracowników, a także Szkołę Muzyczną oraz Szkołę Podstawową Nr 2.

Jak poinformował Oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie Tomasz Stachyra, w wyniku wycieku amoniaku 14 osób zostało poszkodowanych, z czego 7 osób z obrażeniami przetransportowano do szpitala.

Firma Sedar wystosowała następujące oświadczenie:

W dniu 22 kwietnia miała miejsce awaria w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim z udziałem amoniaku. W czasie zdarzenia nie były prowadzone procesy produkcyjne. Najprawdopodobniej nastąpiło rozszczelnienie części instalacji chłodniczej. Jedna osoba, została poszkodowana i objęta fachową opieką medyczną. Nie nastąpiło zagrożenie dla produktów i otoczenia zakładu. Natychmiast wszczęto akcję naprawczą z udziałem służb i inspekcji zewnętrznych.

Dwa dni później w dniu 24 kwietnia, po zakończeniu procedur naprawczych i upewnieniu się że nie ma zagrożenia, produkcję wznowiono. Po ok 2 godzinach pracy dwóch pracowników zgłosiło złe samopoczucie. Wezwano służby medyczne i przeprowadzono ewakuację pracowników zakładu. Udzielono fachowej opieki medycznej, osoby poszkodowane przewieziono do szpitala. Inspekcje i służby zewnętrzne wyjaśniają przyczyny zdarzenia. Wstępnie ustalono, że nie doszło do kolejnego wycieku amoniaku. Obecnie trwa procedura wyjaśniająca.

Nie występuje zagrożenia dla zdrowia i życia prawników zakładu Sedar S.A., a także okolicznych mieszkańców.

Oprócz procedur zabezpieczających wdrożone zostały procedury wyjaśniające przyczyny zaistniałej sytuacji w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim.

Grażyna Prokopiuk
Dyrektor Generalny Sedar S.A.

fot. OSP KSRG Drelów

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.