Jak to jest na emigracji?

Dziś słowo emigracja czy emigrant nie robi na nikim wrażenia. Chyba nie ma osoby, która nie miałaby wśród swoich bliskich, kogoś, kto wyjechał z kraju. Powody opuszczenia Ojczyzny były różne. Jedni opuszczają kraj w „poszukiwaniu lepszego jutra”, inni decydują się na wyjazd „za chlebem”, jeszcze inni rozpoczynają swoją wędrówkę  z miłości. Ile ludzi tyle niezliczonych powodów opuszczenia ziemi rodzinnej. Tułamy się po świecie, aby w końcu znaleźć swoje miejsce. A jak jest naprawdę?

Jestem obywatelem Polski, jestem obywatelem USA, jestem emigrantem. Po wielu próbach walki sama z  sobą i zaakceptowaniu otaczającej rzeczywistości szukamy gdziekolwiek byśmy nie byli tej polskości, chociaż jej namiastki. I taką właśnie namiastka dla mnie są polskie kościoły w USA. To tu przez chwile zapominamy, że za ich  murami jesteśmy daleko od Ojczyzny i rodziny. To tu przychodzimy żeby poczuć zapach świąt,  przeżyć je tak, jak dawniej – jak w Polsce. W  dzisiejszych czasach konsumpcjonizmu człowiek może się lekko zagubić, lecz dzięki nim, emigracja nabiera nowego oblicza, które pozwala przetrwać i dać nadzieje.

Ostoją jest kościół, dzięki któremu choć przez chwilę można poczuć się jak w domu. Jednym z tysięcy polskich kościołów na terenie USA jest parafia rzymskokatolicka położona w Perth Amboy w stanie New Jersey. Raz w tygodniu odprawiana jest tu msza św. w języku polskim.  Gromadząc się na mszach pragniemy podtrzymywać to, co wynieśliśmy z ziemi ojców, co dawało i napełniało nasze serca otuchą -wiarę. Parafia pod wezwaniem św. Jana Pawla II w Perth Amboy to przykład historii wielu pokoleń Polaków, którzy pomimo trudu, ciężkiej pracy i rozłąki z rodziną w głębi serca nie zapomnieli o tym, czym jest polska pobożność, tradycja i wiara.  Od zarania dziejów wiara była nieodłącznym elementem Polski i Polaków. To ona sprawia, że na emigracji możemy poczuć się Polakami i wrócić do korzeni.

 

M.

 

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.