Jedno oko na Amerykę, drugie na Ojczyznę

W pierwszym artykule o Polonii warto byłoby przedstawić ludzi polskiego pochodzenia mieszkających w USA. Największym skupiskiem Polonii w USA jest Chicago, w którym mieszka ponad milion ludzi polskiego pochodzenia. Oczywiście Polaków urodzonych w Polsce jest o wiele mniej, bo około 200 tys. Duże skupiska Polaków znajdują się też w Nowym Jorku, Filadelfii, Denver, Detroit, Phoenix czy na Florydzie. Rejony Polski, z których w głównej mierze pochodzi amerykańska Polonia to: Podlasie, rejon Tarnowa, Podkarpacie i Podhale. Polonia mieszkająca w USA jest o wiele bardziej konserwatywna, niż Polacy na Ojczyźnie.

Polacy ciężko pracują, aby zapewnić sobie dobre warunki życia. Polacy urodzeni w Polsce maja utrudniony start w USA często z powodu bariery językowej. Mimo to osiągają status finansowy, którego może pozazdrościć im niejedna z grup społecznych zamieszkujących Stany Zjednoczone. Nie da się ukryć, że Polacy są narodem pracowitym i pracują znacznie dłużej, niż Amerykanie, czy Azjaci.

Polscy mężczyźni najczęściej wykonują prace budowlane – często już na własny rachunek. Bardzo wielu Polaków jeździ ciężarówkami po całych Stanach. Kobiety pracują, jako opiekunki do dzieci lub osób starszych oraz sprzątając lub zakładając własne firmy sprzątające.

Polonia kultywuje wartości chrześcijańskie, stąd ogromna ilość polskich kościołów w Chicago. Niektóre parafie istnieją od ponad 150 lat. Najbardziej znane polskie kościoły to Bazylika św. Jacka, Kościół św. Trójcy, św. Konstancji czy św. Ferdynanda.

Do Chicago przyjeżdża bardzo wielu artystów z Polski. Najbardziej popularna scena znajduje się w Copernicus Center, na której występują najbardziej znane teatry z Polski. Polskie sklepy za oceanem niczym nie różnią się asortymentem od tych w Polsce, gdzie można znaleźć: Nałęczowiankę, Ptasie Mleczko, szynkę Krakus, piwo Żywiec czy wódkę Wyborowa.

Polacy w Chicago zadowoleni są z życia w USA, które stwarza możliwości godnego bytu, jednocześnie odwiedzając kraj urodzenia, wielu jest zachwyconych niesamowitym postępem, jaki dokonał się w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Bardzo wielu z nas myśli o powrocie do Ojczyzny, za którą tęsknimy, ale i zawsze jesteśmy z niej dumni.

Dariusz Kuczborski

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.