Młodzież z „Brzeskiej” z wizytą w poznańskiej Bazie Lotnictwa Taktycznego

Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej już od 16 lat nosi imię dwóch znamienitych lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Z tej okazji uczniowie z Koła Lotniczego działającego przy Technikum Nr 2 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny.

Wycieczka odbyła się dzięki ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników z siedzibą w Białej Podlaskiej. W trakcie zwiedzania bazy lotniczej młodzież miała okazję zapoznać się z pracą służb pożarniczych działających na lotnisku.

Młodzi technicy oglądali wozy bojowe, oraz najnowocześniejszy sprzęt jakim dysponują służby ratownicze. Kolejnym punktem wycieczki były hangary muzealne, gdzie znajdowała się ekspozycja dawnych samolotów bojowych. Wśród nich znalazła się nawet replika samolotu Albatros D II, który brał udział w Bitwie Warszawskiej 1920.

Ogromne zainteresowanie zwiedzających wzbudził także sprzęt i ubiory lotników, które osobiście mogli przymierzać. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem zapewniającym możliwość przetrwania pilotom w różnych strefach klimatycznych na wypadek konieczności katapultowania się z samolotu.

Ostatnim, a zarazem najbardziej wyczekiwanym punktem programu zwiedzania bazy lotniczej był hangar z samolotami wielozadaniowymi Falcon F-16. Uczniowie dowiedzieli się, że 31 Baza Lotnictwa Taktycznego jest w posiadaniu 32 Jastrzębi, z czego dwa pełnią obecnie misję poza granicami naszego państwa. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania procedury kołowania i startu 12 samolotów F-16. Wycieczkę zorganizowali: Piotr Skwierczyński, Sławomir Oleszczuk i Mirosław Ladwiniec.

informacje i zdjęcia: ZSZ Nr 2 w Białej Podlaskiej

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.