Lubelskie bez tajemnic

Tajemnice nazwy miasta Lublin

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego. Największe miasto na wschód od Wisły i centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Czy wszyscy wiedzą skąd wzięła się nazwa miasta?

Zaprezentuję dwie z kilku możliwych teorii powstania nazwy.

Według lubelskiego historyka Seweryna Zenona Sierpińskiego o nazwie zdecydowała ryba i związana z nią legenda.

Dawno, dawno temu nieznany z imienia książę wraz ze swoją drużyną przybył do grodu położonego nad rzeką – Bystrzycą i poruszony pięknem krajobrazu, zapytał chłopów jak nazywa się owo miejsce. Odparli, że nie znają nazwy, ponieważ nikt jej jeszcze nie nadał. Książę postanowił to zmienić, aby malowniczy gród posiadał nazwę i mógł się wyróżniać wśród innych. Postanowił, że pierwsza wyłowiona z Bystrzycy ryba o tym zdecyduje. Zarzucono sieć, z okolicy przybyli ludzie i obserwowali połów. Po jakimś czasie złapano rybę. Rybacy wyciągali sieć z wody i z niecierpliwością czekano na decyzję o nazwie. Jakie było ich zdziwienie, gdy w sieci zobaczyli nie jedną, a dwie ryby! Był to szczupak i lin. Wybuchł spór o nazwę. Książę próbował uspokoić zebranych. Uważał, że szczupak znany jako wilk rzeczny, jest zbyt drapieżny i mieszkańcy względem siebie sami mogliby przybrać negatywne cechy zwierzęcia i żyć w niezgodzie. Próbując ostatecznie rozstrzygnąć spór, powtarzał w myślach „ szczupak lub lin”. Po wielokrotnym przytaczaniu nazw, wreszcie zdecydował. Oznajmił, że gród nazywać się będzie Lublin.

W rzeczywistości według językoznawców nazwa Lublin posiada formę dzierżawczą, która wyraża przynależność do kogoś lub czegoś. Nazwa może pochodzić od  Lubla – skróconej wersji męskiego imienia, które mogło brzmieć : Lubomir, Lubosław lub Lubowid.

Autor: Aleksandra Bisko

foto: cityboard.pl

Author: Redakcja

email: duchwschodu@gmail.com tel: 519-529-144

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.