W NIEDZIELĘ – NIE DZIAŁAM

Siedmiodniowy cykl i pierwotne nazwy dni tygodnia pochodzą z Mezopotamii. Ostatni dzień tygodnia, już od wieków, jest przeznaczony do odpoczynku. W starożytności, niedziela była świętem słońca, w średniowieczu dniem wolnym od pracy, dla chrześcijan „dniem świętym”. W ten sposób, na przestrzeni lat, w naszej kulturze ukształtował się wzorzec wolnej od obowiązków niedzieli.

1) Naładuj baterię

Zaczynając tydzień pełen wrażeń i ciężkiej pracy, myślimy tylko o niej. O tym jak ją spędzimy, co będziemy robić. Planujemy szczegółowo spotkania rodzinne lub zaszywamy się w domu. Jaki jest idealny sposób na ten dzień?Rozwiązań jest mnóstwo, jednak chodzi o to, aby odpocząć w sposób jaki lubimy. Zrobić coś co przynosi nam przyjemność lub wytchnienie. Odzyskać siły i przygotować się na nowe wyzwania.

 2) Weź głęboki oddech

W instrukcjach bezpiecznych zachowań, zawsze najpierw trzeba zadbać o siebie, dopiero potem o innych. Dlatego też, aby zapewnić naszemu otoczeniu idealne funkcjonowanie, głównie musimy pomyśleć o sobie. Gorąca kąpiel, spacer z psem, zabawa z dziećmi, ulubiona książka, popołudnie w warsztacie, spotkanie z przyjaciółmi… A Ty co ostatnio zrobiłeś dla siebie?

3) Popraw sobie humor

Każdy organizm potrzebuje endorfin i adrenaliny. Gdy mu go brakuje, wyraźnie daje nam to odczuć. Spadek nastroju, brak sił i chęci. Przypomnij sobie, co kiedyś najbardziej Cię cieszyło. Co sprawiało, że mógłbyś przenosić góry? Wyjazd za miasto, przejażdżka motocyklem, spontaniczne wyjście z sympatią do kina… Wiesz, że to wszystko masz w zasięgu ręki? Wystarczy chcieć.

4) Ułóż plan 

Przygotuj się do nowego tygodnia. Gdy już się zrelaksujesz i odpoczniesz, pomyśl o tym, co dokładnie musisz zrobić i kiedy. Planowanie pomaga w oszczędzaniu czasu, a na tym chyba najbardziej Ci zależy? Pamiętaj jednak, że pośpiech nie jest sprzymierzeńcem. Warto zastanowić się nad priorytetami a sprawy mniej ważne odłożyć na bok. Trudno Ci się skupić? Wróć do punktu pierwszego.

5) Podziel się

Dobro mnożysz, gdy je dzielisz. Dlatego warto swoje wolne chwile poświęcić też najbliższym. Pójść na randkę z mężem, pomimo, że znów nie pozmywał po kolacji. Zabrać dzieci do dziadków bo od dawna wiadomo, że rozmowa łączy pokolenia. Odwiedzić rodziców – ostatnio znów narzekali, że nie masz dla nich czasu. Kiedy dajesz innym swoją pozytywną energię ona wraca do Ciebie ze zdwojoną mocą.

6) Uśmiechnij się

Uśmiech działa cuda. Miłe osoby łatwiej zapamiętujemy i chcemy częściej z nimi przebywać. Weseli ludzie szybciej nawiązują nowe znajomości. Pozytywne nastawienie rodzi pozytywne reakcje. Stań przed lustrem i kilkukrotnie ułóż usta w podkówkę. Powtórz czynność pięć razy. Nie działa? Zacznij od punktu pierwszego…

7) Siódmy sposób na niedzielę

Niedziela wcale nie musi być taka zła. Tak na prawdę to od Ciebie zależy jak ją spędzisz. Nie zapomnij, że nawet jeśli siódmego dnia tygodnia masz dyżur w pracy – to taką niedzielę możesz mieć codziennie, każdego dnia.

Wszystko zależy od Ciebie.

Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.