„BAZGROŁY” NA ŚCIANACH

W jedynej w Polsce galerii dedykowanej graffiti, writingowi i jego ewolucji – Brain Damage Gallery przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – 24 lutego otwarta została wystawa grafficiarza Sicoera – Hand.Style.Damage.

Sicoer – jeden z najwybitniejszych twórców miejskiej kaligrafii na świecie przyciągnął na Plac Teatralny fanów graffiti, grafficiarzy, jak i sympatyków sztuki współczesnej.

„Hand. Style. Damage.” to wystawa inspirowana podstawową aktywnością związaną z graffiti czyli z tagowaniem i jego stylistyczną różnorodnością. Wystawa poświęcona jest wyrazistemu liternictwu, stylistycznemu indywidualizmowi oraz wybitnemu przykładowi caligraffiti . Gdzie na styku trzech pól rodzi się tytułowy „Damage” z jednej strony hołdujący wandalizmowi, a z drugiej stawiający pytanie o konstruktywną destrukcję.

Sicoer to niewątpliwie kontrowersyjna postać. 35-letni graficiarz niespełna 2 lata temu został ukarany wysoką grzywną za zniszczenie budynków swoim napisami. Artysta tłumaczył, że w taki sposób wyraża siebie.

Warto tutaj postawić pytanie – Co jest sztuką, a co zwyczajnym aktem wandalizmu? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, bo jak można zdefiniować i zaszufladkować sztukę? W moim przekonaniu sztuką jest to, co wywołuje w nas jakiekolwiek emocje, nawet te najgłębiej ukryte i najbardziej negatywne i tutaj postawię kropkę.

Wernisaż będzie można oglądać do kwietnia 2018 roku. Na otwarciu ze specjalnym muzycznym setem wystąpił Chinaski. Projekt zrealizowany został, dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Author: Magdalena Zaniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.